2011. április 21., csütörtök

Két kuriózum

Két épületet szeretnék bemutatni, mindkettőt a város déli határa felé vezető Szegedi út páratlan oldaláról. Kuriózumok azért, mert bár elütnek a város többi épületétől, szorosan is kötődnek azokhoz, hiszen összeköti őket a hely is, de különbözőségüket is csak a többihez képest fogalmazhatjuk meg. Egyszerűbben: némely tekintetben szokványosak, némely tekintetben azonban egyáltalán nem illeszkednek a város többi épülete közé.

Az egyik a Szegedi út 9. sz. alatti 541 hrsz-ú, földszintes, rendeletileg védett, L-alakú, tornácos, száraz kapubejárós, sárgára festett épület. Magamban Sárgarózsának hívom, bár erre nem jogosított föl semmi, csak a megnevezés kényszere. (Épp e ház mellett sétálva dúdoltam magamban 2007-ben az Illés egyik számát, de nem a Sárga rózsa címűt.) Zöldre festett kapuja mellett, amelyhez hasonlókat az 1920-as években épült tisztviselőtelepi házakon láttam, igencsak érdekesek vakolatból kiképzett díszítőmotívumai, amelyeknek szintén 1920-as évekből származó analógiái vannak. Ami ebben a házban különleges, hogy csak ezek a motívumok miatt rokonítható a kisebb tisztviselői kislakásokkal. Az L-alakú alaprajz, a tornác, és az épület magassága, szélessége, mindenféle mérete az 1900 körüli L-alakú polgárházakhoz teszi hasonlóvá, legközelebbi rokona vele átellenben lévő Szegedi út 8. számot viselő ház.

Az épület 2010 januárjában
A kapu 2008-ban
Homlokzatrészlet, 2010 augusztusából
A málló lábazat 2010 januárjában

Tetőrészlet, 2011. április 18.

A palával fedett tetőn nyíló padlásszellőzők arra utalnak, hogy az egész ház korábban neobarokk volt.
Elképzelhető lenne, hogy egy 1900 körül épült nagy neobarokk polgárházat a két világháború között átalakítottak ebben az ízlésben? Úgy ezt az ízlést nem tulajdoníthatjuk a kis házak építtetőinek, hanem tehetősebbek is megszerethették. Ami azért furcsán néz ki, különösen, ha a ház a 20. század első felében végig annak a családnak a tulajdonában volt, mint amelyik építette és át is alakította. (Hasonló esetre ismerek példát, itt az építés és átépítés között mindössze öt év telt el, a homlokzat változott az átépítéssel, annyiban, hogy cifrább neobarokk díszeket kapott. Hja, akinek telt erre...) Tehát: ízlések és homlokzatok.
Az épülete felújításra szorulna. Lábazata mállik.

A másik figyelemre méltó, rendeletileg nem védett épület a Szegedi út 15. sz. alatti sátortetős ház, hatalmas vértelekkel, rajta három ablakkal és egy háromszög alakú szellőzővel, három, ízléses és korszerű ablakkal a Szegedi útra, kettővel a József Attila utca felé. Az első kérdés: mikor épült? Sem első ránézésre, sem másodikra nem tudom megmondani. Jóval nagyobb, mint a 19. századi parasztházak, sőt, az 1920-as évekbeli polgárházaknál, kislakásoknál is magasabb. Az sem szokványos, hogy parasztháznak pincéje van. Padlása szokott ugyan lenni egy parasztháznak, de nem ekkora. Tömbszerűsége mégis az 1920-as évek kislakásira emlékeztet. Viszont ezektől eltérően nincs lábazata, azt csak festés imitálja, ahogy az hagyományos parasztházak esetén szokásos. Ablakai az 1900 körüli polgárházakéhoz hasonlóan tokosak.
Külön tüneményes, egyben zavarba ejtő részlete a háznak a Szegedi úti homlokzat sarkáról induló pillérfejezet, ami konzolszerűen tűnik elő a semmiből. Hogy kivitelezés közben előállt hiba ez konzol-pillérfő, vagy későbbi átépítés miatt került oda, vagy eredetileg is így tervezték, azt nem tudom megmondani. Ahogy azt sem, mi célt szolgálhattak korábban a rejtélyes kiugró-beugró részek a jól kirajzolódó párkány alatt, amely a vértelket különíti el az ablakok szintjétől. A bal és középső ablak közötti tükörszerűen bemélyedő rész a párkány szintje fölé ér, e mélyített rész két széle, legalábbis alul, mintha pilaszternek indulna. Mintha csak pilaszter akarna lenni, a talajszinten előreugrik a középső ablaktól balra lévő falszakasz, de nem lesz belőle az, mert az ablak magasságában síkfalba vész. Az ablakok is mélyített mezőben találhatók. Egészen rejtélyes tagozatok ezek egy parasztházon, méreteit tekintve hatalmas (a Szegedi úton 19 lépés hosszú), rokon nélküli parasztházon, ami lehet, hogy nem is parasztház. Csupa kérdőjel.
Szeretném felhívni a figyelmet kedves munkatársamra, hű társamra, Rocinantémra: szürke biciklim a képen a ház előtt áll.
A pillérfő-konzol, 2010 április.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése